Eser Bakım

Kahkaha Yogası Terapisti

NEDEN KAHKAHA TERAPİSTİ OLDUM? ŞİMDİ HANGİ NOKTADAYIM?

about-me

Başlangıçta amacım eğlenmekti; kendimi iyi hissedeceğim, enerjimi yükselten bir eylemin içinde olacaktım. Aileme güzel anılar armağan etmek için zaman azalıyordu. Kanserdi adı… Zorlu bir süreçten geçmiştim. Hayattı bunun adı, sürprizlerle doluydu. Ne zaman, muzur bir hücremin şımarıklığıyla karışılacağım belli olmazdı. Yaşam enerjimi yüksek tutmak zorundaydım. Bu enerji için önce kendi içsel barışıma ulaşmalı savaşmak yerine ikame edebileceğim yeni yol bulmalıydım. Beni kadın yapan bütün her şeyi yitirmek travmatik gibi görünse de beni insan yapan, duygularımın kontrolü, daha önemliydi. Şimdi beynime şaka yapıyor onu kandırıyorum ve o bana beni mutlu edecek salgılar armağan ediyor. Öfke, stres yok… İlişkilerim daha olumlu bir platforma oturdu. Ben gülerek değiştim ama çevremdekiler de benim gülüşümle değişti. Sonra ne oldu da bunu iş edindim değil mi? Spor ve müzikten sonra kahkaha yogası ve nefes çalışmaları ile çok yol aldığımı gördüm. Artık hücresel anlamda mutluluk, neşe, huzur duyuyor; dünya algımı kontrol edebiliyordum.

Çalışmalarımda, öğretmen olmam sebebiyle çocukları, kanser hastası olmam sebebiyle  onkoloji hastalarını, yolculuğun yönü belli olduğu için de, yaşlı bakım evlerini bilinçli olarak önceledim.

Zaman içinde kahkaha terapisi beni, gülmekten başka bir yere taşıdı. Yasam biçimim oldu. Paylaşım aracım oldu… Haz verme ve alma biçimime dönüştü. Gülmek benim doğama dönüştü.

Şimdi müzik dans, germe, nefes kahkaha, meditasyon uygulamalarının harman olduğu bir çalışmanın ortasındayım. Sağlığım mı? Elbette süper…

Bilimsel temeller üzerine oturan, zenginleştirilmiş yaratıcı bir menü benim için…

Bir buçuk yıldır yaptığım çalışmalarım, gözlemlerim, deneysel uygulamalarım sonuç vermeye başlıyor. Dünyada yetmişten fazla ülkede binden fazla kulübün yaptığı çalışmalar artık, kahkaha terapisini iyi bir noktaya taşıdı.

Kahkaha terapisi içindeki müzik terapi gerçeğini de paylaşmak istedim. Düzenli bir şekilde bir yıldır uyguladığım,(1,5-3 saatlik çalışmalar sonucunda dünyası değişen insanlara birlikte olmanın mutluluğunu duyuyorum.

Bugün de başta ABD ve Avrupa olmak üzere dünyanın birçok yerinde psikiyatrik hastalıkların tedavisine destek olarak müzikten yararlanılmakta. Türkiye’de henüz kurumsallaşamayan konu daha ziyade bireysel faaliyetlerle gündeme geliyor. Kahkaha yogası içinde, pranayama nefes tekniklerini, ritim ve müziği, kahkaha egzersizleri, aerobik egzersizleri ve kahkaha meditasyonunu kapsadığı için etkisi daha yoğun hissedilen bir çalışmadır. Tek başına günlük spor yapmışçasına oksijenlenme ve vücut kimyasallarını olumlu anlamda değiştirmekte, stres seviyesini düşürmektedir.

Batı ülkelerinin 20. yüzyılın ortalarında keşfederek, müzikle tedavi ya da terapiyi, alternatif tedavi yöntemi değil, geleneksel tıbba uygun ve kuralları olan, bilimsel bir tedavi yöntemi olarak kabul etmişken. İkinci Dünya Savaşı’nda yaralanan askerlerin terapisinde müzikten yararlanılmış.  1947’de ABD’nin Michigan Devlet Hastanesinde müziği tedavi programına alınır. Böylece bu konuda araştırmalar hızlanır. Depresyon, şizofreni, zeka geriliği, alkol ve madde bağımlığı ile mücadelede müzik bir tedavi terapi yöntemi olarak kullanılır. Bu gün, madde bağımlılarına kahkaha terapisi uygulama örnekleri vardır. Vücutlarında dopamin patlaması yaşayan bağımlı insanların madde ihtiyaç aralığının genişlediğine dair bir çalışma Kanada da yapılmış ve bir belgesel çekilmiştir. Amerikan Müzik terapi Birliği 1997’de  bu işin tanımını yapar: “Müzik terapi, bazı bireylerin fiziksel, psikolojik, sosyal ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamada müziği ve müzik aktivitelerini kullanan uzmanlık dalıdır.”